Nakliyattan Önce Eşyaların Demontajı ve Paketlenmesinin Önemi

Evinizi değiştirmek istediğinizde genellikle en çok gözde büyüyen iş o koca koca eşyaların taşınması işidir. Nakliyat firması tutsanız ve tuttuğunuz firmanın elemanları eşyalarınızı sizin yerinize taşıyacak olsalar bile kendi kendinize “Ya eşyalarıma zarar verirlerse?”, “Ya merdivenlerden indirip çıkarırken sağını solunu çarpıp kırarlarsa?”, “Acaba eşyalarımı söküp mü götürecekler yoksa sökmeden mi götürecekler?”, “Eşyalarımı paketleyecekler mi?” gibi sorular sormadan duramazsınız. Batıkent Nakliyat olarak kafanızdaki tüm soruların farkındayız ve kafanızdaki soru işaretlerinin hepsini gidermeye kararlıyız.

Batıkent Nakliyat olarak bir evin eşyalarını taşımadan önce eşyaların genel durumu incelendikten sonra demonte edilip edilmeyeceğine, paketleme yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Eğer eşyanın taşırken zarar görme ihtimali yoksa veya bu ihtimal çok düşükse demonte ve paketleme maliyetine girilmeksizin taşınır. Ancak eğer eşya büyük yani hacimli bir eşya ve taşıma sırasında zarar görme ihtimali varsa bu eşyalar demonte edildikten sonra paketlenerek dikkatlice taşınmaktadır.

Paketlemede köpük, baloncuklu naylon ve karton kutular kullanılmaktadır. Bu malzemeler eşyalarınızı taşıma sırasında meydana gelebilecek olan olası darbelerden ve sürtünmelerden azami ölçüde koruyarak eşyalarınızın değerini korumasına yardımcı olur. Bu nedenle eğer değerli bir eşyanız varsa bunun evden eve nakliyatından önce paketlenmesi önem arz etmektedir. Eğer evden eve eşya taşırken eşyalarınızın zarar görmesini istemiyorsanız bazı ek maliyetlere de katlanmanız gerekmektedir. Çünkü demonte ve paketleme hizmetinin hem işçilik hem de sarf malzeme maliyeti vardır.

Demonte ve Paketleme  Maliyetleri

Demonte işlemi hacimli ve sökülebilir bir eşyanın taşınmasından önce küçük parçalara ayrılması işlemidir. Eğer ki merdivenlerden aşağıya güvenli bir şekilde inemeyecek kadar büyük bir eşyanız varsa bu eşya taşınmadan önce sökülmek zorundadır. Demonte işlemi işinin ehli kişiler tarafından yapılan ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle de nakliyat fiyatlarına demonte ücretleri dahil değildir. Telefonda fiyat alırken nakliyat fiyatı ayrı demonte ve paketleme fiyatını ayrı ayrı almanızda fayda vardır. Telefonda nakliyat fiyatı rahat bir şekilde verilebilse de demontaj ve montaj fiyatları genellikle eşyaları sayısına ve niteliğine göre verilebilmektedir. Bu nedenle fiyat verilmeden önce keşif yapılması gerekmektedir.

Paketleme de demontaj ve montaj kadar olmasa da zaman alan bir iş olduğu ve kullanılan malzemelerin küçük de olsa bir maliyeti olduğu için ek maliyetlere sebep olabilir. Aşağıdaki tabloda 2017 yılına ait tahimini ek maliyetleri görebilirsiniz:

NAKLİYAT FİYATI: Mesafeye ve aracın büyüklüğüne göre değişir

HAMMALİYE ÜCRETİ: Eşya sayısına, büyüklüğüne göre değişir

PAKETLEME ÜCRETİ: 150 TL – 1000 TL arası değişmektedir

DEMONTAJ ÜCRET: 150 TL – 2000 TL arası değişmektedir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir